Przejdź do treści

Trening poznawczy – czas start

Obraz przedstawia dwójkę dzieci wypełniające karty pracy.

Na Brzeskiej 9 do treningu służą gry i zabawy logiczne oraz wyselekcjonowane przez kadrę karty pracy. By jednak zmotywować dzieci do pracy potrzebna jest … ZABAWA! Z dumą obserwujemy, że w ostatnim czasie najbardziej obleganym miejscem jest … biblioteczka. Nie pytajcie dlaczego ..ważne, że działa.

Rozwój poznawczy dziecka zaczyna się jeszcze przed narodzinami, w czasie, gdy tworzą się pierwsze połączenia pomiędzy komórkami mózgu.

W następnych latach, w wyniku opieki rodziców i zbierania doświadczeń, dziecko zaczyna integrować napływające informacje, dzięki czemu może rozwijać i wzmacniać swój naturalny potencjał – m.in. pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Pamiętajmy, że funkcje te wpływają na osiągnięcia szkolne dziecka, a te z kolei kształtują poczucie własnej wartości i odporność psychiczną dzieci.

Czy wiedzieliście, że nasz mózg wchłania każdego dnia 34 gigabajty danych? To odpowiednik 100 tysięcy słów! Zatem jak najbardziej potrzebuje on ciągłego treningu by pamięć, koncentracja czy spostrzegawczość utrzymywały się na wysokim poziomie.

Jak ponadto możemy wspierać rozwój mózgu dziecka w domu?

  • puzzle, gry logiczne, łamigłówki – zawsze będą idealnym towarzyszem wolnego czasu,
  • odpowiednia dieta (cukier i wysokoprzetworzona żywność to wrogowie koncentracji),
  • sen (dobrej jakości, nieprzerwany wypoczynek nocny),
  • budowanie motywacji u dziecka (wszelkie ćwiczenia w formie zabawy, challengu przestają być już tylko ćwiczeniem,
  • ograniczamy kontakt z elektroniką (zbyt szybko zmieniające się obrazy i natłok bodźców osłabiają jakość połączeń neuronalnych).
Skip to content