Dzień pełen supermocy
Mamo, Tato poświęćcie pół godzinki by zadbać o supermoce Waszej Rodziny.
Kochane Dzieci,
niestety nie możemy się spotkać, by razem dzielić się tym co nas cieszy, co dla nas ważne, co nas gryzie.
Na przekór przeciwnościom chcemy by to wszystko co do tej pory przeżyliśmy, co wspólnie odkryliśmy było nadal żywą częścią każdego z Waszych dni.
Skoro póki co nie możemy razem odkrywać, tego co w nas piękne i wartościowe, zaprosimy do tej podróży Wasze rodziny! Na pewno pamiętacie, ze od kilku spotkań w ramach zajęć socjoterapeutycznych odkrywaliśmy i poznawaliśmy swoje supermoce, czyli nasze mocne strony, nasze siły charakteru. Pamiętacie? Każdy z nas je ma i to ma ich naprawdę dużo!
Na zdjęciu dla przypomnienia karty które już doskonale znacie. Zerknijcie na nie jeszcze raz, opowiedzcie rodzicom jaką supermoc kryje się za każdą z kart.
O niektórych wiemy doskonale, potrafimy je wymienić, te cechy możemy porównać do dojrzałych owoców, inne czekają żeby je odkryć, one są jak nasionka, które dopiero się rozwiną. Jakie wybraliście jako swoje najsilniejsze? A które są jeszcze jak nasionka?
Przypomnijcie sobie też „Reflektor naszej uwagi”, gdzie kierujemy strumień naszej uwagi, na czym się skupiamy. Pamiętacie, ze nasz umysł lubi skupiać się na tym co zrobiliśmy źle, co w nas słabe, ale my już o tym wiemy i możemy uczyć się koncentrowania na tym, co w nas dobre, co nam się udało, co chcemy żeby wzrastało. Rozwijamy i wzmacniamy nasze mocne strony każdego dnia, podejmując kolejne zadania, obowiązki i wyzwania jakie na nas czekają, jednak często nie zauważamy, jak wiele ich mamy.
Teraz kiedy już troszkę wszystko sobie przypomnieliście, czas żeby nasionka Waszych supermocy pięknie wzrastały! Pamiętajcie bądźcie uważni, wnikliwie obserwujcie, czy może jakaś supermoc nie zaczyna w Was kiełkować, a wtedy zauważcie ją, pozwólcie się pojawiać coraz częściej i pięknie rozwijać.
Pamiętajcie każdy z nas to superbohater, chociaż nie ratujemy świata to codziennie radzimy sobie z wieloma większymi i małymi sprawami i wyzwaniami! Wierzymy, ze kiedy się spotkamy każdy z was będzie silny dzięki swoim supermocom. To co? Bierzemy głęboki wdech i peleryna supermocy już dodaje nam energii!
DROGI RODZICU,
zachęcamy do włączenia Twojego„wykrywacza mocnych stron swojego dziecka!
„Dla dzieci, które dopiero uczą się siebie i świata ich najbliżsi są lustrem, jeśli w oczach dorosłych będą widzieć krytykę i swoje braki, to szybko zaczną się tak postrzegać. Dlatego ważne, by stać się lustrem w którym zobaczą swój potencjał lepszą wersje siebie!”
W pędzie dnia codziennego zatrzymaj się na chwile, weź głęboki oddech i jak najwnikliwszy detektyw szukaj choćby najmniejszych SUPERMOCY swojego dziecka. To nie musi być coś wyjątkowego, szczególnego, doceń wysiłek wkładany przez dziecko w swoje codzienne obowiązki. Kiedy dziecko samodzielnie ubiera buciki doceń, że założyło jeden, nie krytykuj, że ten drugi wciąż leży nieubrany.
Na spotkaniach z dziećmi w SPWD poznaliśmy wiele supermocy (zapytaj dziecko, które pamięta, może Ci o nich opowie?),porównywaliśmy mocne strony do dojrzałych owoców(te cechy które są dobrze rozwinięte) lub dopiero mających szanse zakiełkować nasionek (cechy czekające na dobre warunki do wzrostu). To, czy nasionka zakiełkują zależy również od Ciebie drogi rodzicu, obszary/cechy obdarzane – „podlewane”uwagą wzrastają, jeśli je pomijamy marnieją. Koncentrowanie się na niedociągnięciach zniechęca dziecko, gasi wole działania.
JAK BUDOWAĆ KOMUNIKATY?
- Zamień „nie można się poddawać” na „ Zastanawiam się, co by Ci pomogło w tym zadaniu wykorzystać supermoc wytrwałości”
- „Ile razy Ci mówiłam, żebyś nie skakał po kanapie” zamień na „Widzę, że rozpiera Cię energia, już pora przygotować się do spania, może wyłączysz swoją supermoc entuzjazmu? Jak można to zrobić?
- Co robisz! Nie biegaj tak szybko! Zamień na może włączysz swoją supermoc ostrożności.
- Nie marudź jeszcze chwila zamień na „co by Ci pomogło uruchomić swoją supermoc cierpliwości
- Przedstawiamy Wam kilka propozycji odkrywania i rozwijania Waszych rodzinnych supermocy:
„Na rozgrzewkę”
Spróbujcie „włączyć” Wasz wykrywacz supermocy i popatrzeć przez Niego na swoich rodziców, zastanówcie się jakie supermoce w nich widzicie, potem zróbcie szybką zamianę i to rodzice będą mieli za zadanie wymienić Wasze mocne strony. Ważna uwaga! Starajcie się podać sytuacje, kiedy mogliście zobaczyć supermoce w działaniu.
„Przyłapany na dobrym uczynku”
Przez najbliższy tydzień starajcie się przyłapywać członków swojej rodziny na wykorzystywaniu mocnych stron, gdy to zauważycie możecie zapisać na karteczce i wrzucić do specjalnego pudełeczka, słoiczka dobra, nie zaglądajcie do niego, po tygodniu zorganizujcie wspólnespotkanie podczas którego otworzycie pudełko aby zobaczyć jak wiele dobra wydarzyło się przez ten czas w Waszej rodzinie.
„Rodzinne drzewo supermocy”
Stwórzcie własne drzewo genealogiczne. Umieśćcie na nim ważne dla Was osoby, teraz zastanówcie się, jakie mocne strony Was łącza? Jakie Was wyróżniają? Może macie jakieś mocne strony, które odziedziczyliście po rodzicach lub dziadkach?
Opracowanie: mgr Agnieszka Wojnowska, socjoterapeuta
Żródło: Poznaj swoje supermoce! Jak budować u dzieci pozytywną motywacje? – Program rozwojowy dla nauczycieli, rodziców i dzieci, J.Steinke – Kalemba