Sieciaki na wakacjach

Obraz przedstawia wychowanków bawiących się na dmuchanej zjeżdżalni podczas pikniku.

Stowarzyszenie AMOS już po raz trzeci włączyło się w akcję edukacyjną „Sieciaki na wakacjach w Twojej miejscowości „, dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W dniu 8 sierpnia 2019 r. na terenie Domu Ludowego w Brzeźnicy odbył się piknik dla wychowanków Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie. Wydarzenie miało charakter zamknięty i uczestniczyło w nim trzydzieścioro dzieci – wychowanków SPWD w Radłowie wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Nie siedź na kompie, usiądź na trawie”, by w ten sposób promować jednocześnie alternatywne formy spędzania czasu wolnego wśród dzieci i młodzieży.

Obraz przedstawia wychowanków uczestniczących w różnego rodzaju konkursach, konkurencjach czy zabawach zorganizowanych przez animatorów.

Na czas trwania pikniku dzieci miały do dyspozycji plac zabaw oraz zorganizowaną specjalnie na tę okazję dmuchaną zjeżdżalnię. Wykwalifikowani animatorzy przeprowadzili szereg konkursów, konkurencji, zabaw i atrakcji , m.in. wyścig ślimaków, łowienie ryb na czas, ogromne bańki mydlane, armatę cukierkową. Wewnątrz budynku zaaranżowano ogólnodostępny mini kącik plastyczny z kolorowankami „Sieciomazajkami”. Podczas kolorowania, wspólnie z dziećmi odczytywane i omawiane były krótkie, sieciakowe porady (umieszczone na ilustracjach) na temat bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w internecie itp.

Po wyczerpującej zabawie na świeżym powietrzu, aby uzupełnić utraconą energię i nabrać sił do dalszej aktywności (tym razem umysłowej!) zmęczone i głodne posiliły się kiełbaską z grilla. Czekały na nich także zimne napoje i słodkie przekąski.

Po krótkim odpoczynku i wspólnym, smakowitym posiłku nadszedł czas na najbardziej wyczekiwaną, główną część pikniku – sieciakowy turniej. Spośród wszystkich uczestników, wybrano pięcioro najstarszych dzieci, których następnie mianowano liderami drużyn.

Pozostałe dzieci w drodze losowania podzieliły się na kilkuosobowe grupy, tworząc w ten sposób drużyny: Netki, Ajpi, Kompla, Spociaka i Netrobiego.

Drużyny zajęły wygodne miejsca na kocykach i w otoczeniu pięknej przyrody, przystąpiły do wykonywania sieciakowych misji, na kartach wręczonych im przez prowadzących.

Dzieci z determinacją i uśmiechem na twarzy rozwiązywały rebusy, wykreślanki, labirynty, wyszukiwały różnice. Sposób punktacji był następujący: drużyna, która najszybciej bezbłędnie ukończyła daną misję otrzymywała 3 pkt, kolejne zaś 2 pkt i 1 pkt. Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięską drużynę, którą nagrodzono drobnymi upominkami i brawami. Następnie wszyscy uczestnicy turnieju wzięli udział w teście pozwalającym oszacować czy nie spędzają zbyt wiele czasu w sieci. Na zakończenie wręczono dzieciom pomarańczowe sznurówki – symbol sprzeciwu wobec hejtu oraz pamiątkowe dyplomy za zaangażowanie i udział w zajęciach.

Wszyscy świetnie się bawili, czas upłynął w wesołej, rodzinnej atmosferze i już nie możemy się doczekać kolejnej edycji pikniku „Sieciaki na wakacjach”!

Obraz przedstawia poczęstunek zorganizowany na pikniku.
Obraz przedstawia wychowanków z dyplomami za uczestnictwo w pikniku.