Ostatnie ćwiczenia z radzenia sobie ze stresem w SPWD

Obraz przedstawia wychowanków SPWD podczas zajęć z radzenia sobie ze stresem przy użyciu specjalnie zaprojektowanych książeczek obrazkowych.

Warsztaty radzenia sobie ze stresem w SPWD w Radłowie to nie tylko trening relaksacji, ale również trening uważności i koncentracji na tym co dzieje się „tu i teraz”. Ostatnie zajęcia w ramach realizowanego projektu poświęciliśmy właśnie na ćwiczenia koncentracji, uważności i spostrzegawczości. Tym razem pomocne okazały się specjalnie zaprojektowane książeczki obrazkowe. Książeczki te odróżniają się od innych pozycji tym, że są po brzegi wypełnione barwnymi ilustracjami, w których aż roi się od ludzi, zwierząt i rzeczy. Są niemal całkowicie pozbawione tekstu, czasami nie pada w nich ani jedno słowo, a czasem zawierają jedynie krótkie polecenia, instrukcje bądź pytania pomocnicze.

Cała zabawa polega na wyszukiwaniu na ilustracjach określonych przedmiotów, odkrywaniu najdrobniejszych szczegółów i detali, a jest ich naprawdę mnóstwo! Książeczki – wyszukiwanki potrafią na długo skupić uwagę zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych czytelników. Ponadto umożliwiają swobodną interpretację, rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do opowiadania własnymi słowami. Nasi wychowankowie sięgają po nie niemal każdego dnia!

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.