Gorączka - jak działać?

gorączka 1Każdy z nas zmagał się w życiu z gorączką, jednak gdy chorują dzieci- „chorujemy” razem z nimi. Gorączka to stan podwyższonej temperatury ciała, który informuje o podjętej walce organizmu z  ustrojstwem, które nabył.

Temperatura ciała dziecka różni się nieco od dorosłego, a i to jest zależne od miejsca pomiaru, tak ku przestrodze - nie popadajmy od razu w panikę...

  • 36,9-37 °C- pomiar w jamie ustnej, który jest długotrwały; by był miarodajny trwa przeciętnie 20-30min. Należy pamiętać, by nie wykonywać takiego pomiaru zaraz po jedzeniu i piciu, gdyż te czynności zaburzają wynik.
  • 37,1- 37,6 °C- pomiar w odbycie; trwa około 30 sekund. Ważne jest, by w trakcie pomiaru używać tylko termometrów elektronicznych, gdyż może się tak zdarzyć, że dziecko podczas sprawdzania temperatury zaciśnie pośladki i termometr szklany ulegnie pęknięciu wewnątrz odbytu!
  • 36,6-37 °C- pomiar w uchu; jest bardzo szybki- trwa 2-3 sekund i jest najdokładniejszy, gdyż błona bębenkowa ucha ma taką samą temperaturę jak ośrodek termoregulacji. Jednak do tej czynności należy używać specjalnych termometrów elektronicznych. Możne je kupić chociażby w dobrych aptekach :)
  • 36,6 °C- pomiar pod pachą; najbardziej tradycyjny, lecz czy rzeczywiście miarodajny to sami oceńcie:) ciężko jest utrzymać dziecko przez ok 10 minut w bezruchu, używając jeszcze do tego szklanego termometru:)

Temperatura niemowlaka waha się między 36,6 °C, a 37,5 °C, gdyż nie jest wykształcony do końca jego ośrodek termoregulacji, przez co może się różnić nawet w porach dnia, a także może wzrastać po długim płaczu.

Czytaj więcej: Gorączka - jak działać?

Jak ocenić bezpieczeństwo zabawek?

toy

Zabawka to szczególny produkt, który powinien bawić, uczyć i rozwijać dziecko, ale przede wszystkim powinien być dla dziecka bezpieczny. Kupując zabawki dla dzieci powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na funkcjonalność i wygląd zabawki, ale również na to skąd pochodzi i czy zabawka będzie bezpieczna. Można się zastanawiać jak to sprawdzić, gdy zabawka jest w pudełku a wokół nas czujnie krąży ekspedientka. Nie trzeba otwierać pudełka by to sprawdzić, wystarczy zwrócić uwagę na etykiety zabawek, z niej można bardzo dużo wyczytać.

Czytaj więcej: Jak ocenić bezpieczeństwo zabawek?

Profilaktyka i resocjalizacja uzależnień od alkoholu

w środowisku lokalnym- między teorią a praktyką. 

Artykuł został opublikowany w Czasopiśmie Studenckim Koła Naukowego Pedagogów Resocjalizaycjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego "Reska - ResUJ  z nami" oraz Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.cje w Placówce.

Lokalny system profilaktyki i resocjalizacji to zagadnienie niezwykle istotne w dobie współczesnych czasów pełnych kryzysów gospodarczych, zagrożonych perspektyw
i przemian społecznych. Jeszcze większe znaczenie zyskuje w momencie, gdy rozpatruje się je w kontekście uzależnienia od alkoholu, będącego nieodzowną  konsekwencją wyżej wymienionych.

Czytaj więcej: Profilaktyka i resocjalizacja uzależnień od alkoholu

 bip logo gmina logo rpd logo facebook logo chronimy dzieci logo
Stowarzyszenie na rzecz przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej "AMOS"
ul. Głowackiego 6/43
33-100 Tarnów