Przejdź do treści

Pomagajmy razem w Gminie Radłów

Rozpoczynamy rozwój Placówki Wsparcia Dziennego w Radłowie w ramach realizacji projektu  „POMAGAJMY RAZEM W GMINIE RADŁÓW”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działania 6.33 Wsparcie usług społecznych w regionie – ZIT Typ projektu: B. Tworzenie nowych oraz rozwój już istniejących placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości usług placówki wsparcia dziennego w Radłowie poprzez utworzenie nowej oferty zajęć terapeutyczno-edukacyjnych oraz zwiększenie zasięgu jej oddziaływania poprzez wprowadzenie pracy w formie podwórkowej, której wsparciem objętych zostanie minimum 204 uczestników i uczestniczek projektu, w tym 100 dzieci i młodzieży oraz 100 rodziców lub opiekunów, rekrutujących się głównie ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej, w okresie od 01.05.2025 r. do 31.12.2026 r.

Główne zadania projektu:

  1. Doposażenie placówki wsparcia dziennego w Radłowie poprzez zakup dodatkowych mebli i sprzętów – w zakresie niezbędnym do prowadzenia nowych form zajęć, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
  2. Rozszerzenie działalności istniejącej placówki wsparcia dziennego w Radłowie o pracę z dzieckiem prowadzoną w formie podwórkowej realizowanej na terenie sołectw Gminy Radłów – EDYCJA I  2025, II 2026.
  3. Zapewnienie usług psychologicznych realizowanych w ramach pracy podwórkowej placówki wsparcia dziennego – EDYCJA I 2025, II 2026.
  4. Zapewnienie usług socjoterapeutycznych realizowanych w ramach pracy podwórkowej placówki wsparcia dziennego – EDYCJA I 2025, II 2026.
  5. MANUFAKTURA TALENTÓW – rozszerzenie oferty zajęć istniejącej placówki o zajęcia terapeutyczne oparte na metodach arteterapeutycznych i treningu kreatywności- EDYCJA I, II 2025, III,IV 2026.
  6. Rozszerzenie oferty zajęć o trening uważności w nurcie mindfulness dla dzieci – na wzór metod europejskich – edycja 2025,2026.
  7. Rozszerzenie oferty zajęć w istniejącej placówce o zajęcia grafiki komputerowej z wykorzystaniem nowych narzędzi i sprzętów multimedialnych oraz edukacji kreatywnej z wykorzystaniem Internetu i mediów społecznościowych – EDYCJA I 2025, II 2026.
  8. Rozwój kompetencji kadry merytorycznej placówki wsparcia dziennego – szkolenie: Neurosekwencyjny model NMT rozumienia traumy dziecięcej dr Bruce’a Perry.
  9. Rozwój kompetencji rodzicielskich u rodziców lub opiekunów dzieci objętych wsparciem placówki -warsztaty „Pozytywna dyscyplina” EDYCJA I 2025, II 2026.
  10. Organizacja spotkania mikołajkowego dla wychowanków placówki – EDYCJA I 2025, II 2026.
  11. Rozszerzenie oferty zajęć dla dzieci o udział w wydarzeniach kulturalno- rekreacyjnych, EDYCJA I 2025, II 2026

Grupy docelowe projektu:

Uczestnikami projektu będą dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat, zamieszkałe na terenie gminy Radłów oraz pobierające naukę w szkołach znajdujących się w gminie Radłów, spełniające kryteria uczestników placówek wsparcia dziennego, o których mowa w Modelu prowadzenia w Małopolsce placówek wsparcia dziennego dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, w tym:

  • dzieci i młodzież objęte wsparciem w siedzibie placówki wsparcia dziennego w Radłowie – w liczbie minimum 50 osób  (w latach 2025-2026)
  • dzieci i młodzież objęte wsparciem w ramach nowo utworzonej formy pracy – tj. formy podwórkowej realizowanej na terenie gminy Radłów – w liczbie 50 (w latach 2025-2026)

Uczestnikami projektu będą także rodzice lub opiekunowie prawni dzieci, które zakwalifikują się do udziału w projekcie oraz kadra merytoryczna placówki wsparcia dziennego.

Główne rezultaty planowanego projektu zakładają w szczególności :

  1. Zwiększenie zasięgu oddziaływania placówki wsparcia dziennego w Radłowie oraz liczby miejsc, poprzez uruchomienie nowej formy wsparcia placówki realizowanej w formie pracy podwórkowej. W 2025 r. praca podwórkowa realizowana będzie w miejscowości Marcinkowice (oraz przyległych: Przybysławice, Zdrochec). W 2026 w miejscowości Wał Ruda oraz Wola Radłowska.
  2. Wyrównanie szans dzieci i młodzieży z Gminy Radłów  (uczestników lub uczestniczek Placówki) w dostępie do:
    • nowej formy rozwojowych zajęć pozalekcyjnych, rozwijających talenty i zainteresowania oraz kompetencje przyszłości,
    • wsparcia terapeutycznego ukierunkowanego na wzmacnianie dobrostanu psychicznego dziecka, dzięki wykorzystaniu w placówce nowych metod pracy stosowanych z sukcesem w innych regionach europejskich
  3. Doposażenie placówki w nowoczesne, innowacyjne, atrakcyjne oraz zaktualizowane do indywidualnych potrzeb dzieci i standardów europejskich sprzęty, meble oraz narzędzia i materiały terapeutyczno – edukacyjne – w zakresie niezbędnym do realizacji nowych form wsparcia.
  4. Zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców lub opiekunów prawnych.

Koncepcja rozwoju istniejącej placówki zbudowana została na idei „potrzebna jest cała wioska by wychować dziecko”, a więc tworzeniu sieci wsparcia dla dziecka i rodzica lub opiekuna.

Całkowita wartość projektu: 585 962,75 zł,

Wysokość  wkładu z Funduszy Europejskich: 556 414,75 zł.

Projekt realizowany jest  w partnerstwie przez Gminę Radłów i Stowarzyszenie AMOS.

logotypy UE
Skip to content